Historie Bolívie

Území Bolívie se stalo domovem jedné z významných andských kultur – Tiwanaků. Tato civilizace tu pobývala přibližně do roku 1000 n. l. Do konce 15. století bylo toto území obýváno Ajmary a poté Inky. Ve 30. letech 16. století přišli na území španělští dobyvatelé, kteří odsoudili inckou civilizaci k zániku. Španělé měli území pod svoji nadvládou dvě stě let. Roku 1545 bylo na jihozápadě země objeveno nejbohatší naleziště stříbra na světě a vzniklo tady město Potosí.

V roce 1809 došlo k povstání okolo měst Sucre a La Paz. V roce 1824 porazila armáda vedená Bolívarovým poručíkem Antonio José de Sucre Historie Boliviešpanělské vojsko u Ayacucha v Peru. Rok poté se osadníci distancovali od Španělska a pojmenovali svou zemi po velkém hrdinovi jihoamerických bojů za nezávislost a prvním prezidentovi, Venezuelci Simónu Bolívarovi - Bolívie.

Od vybojování nezávislosti se Bolívie potýká s nepokoji, válkami a vojenskými vládami. V letech 1836–1839 byla Bolívie v konfederaci s Peru. Konfederace se rozpadla, když jí Chile vyhlásilo válku. V letech 1879–1883 se odehrála pacifická válka. Bolívie po boku Peru stála proti svému dlouholetému nepříteli Chile. Válka však skončila pro Bolívii a Peru katastrofou. Chilská armáda se dostala až k hlavnímu městu Peru, k Limě. Obě země přišly o část svého území. Bolívie pozbyla provincii Atacama, který pro ni znamenal jediný přístup k moři a největší naleziště ledku na světě.

V roce 1900 byla objevena velká ložiska cínu, což vedlo k ekonomickému rozvoji země. V letech 1932–1935 bojovala Bolívie s Paraguayí. Výsledkem byla ztráta území Chaco. Od roku 1943 probíhala série krvavých pučů a vojenských diktatur. V roce 1952 bylo vojsko zbaveno moci, které se chopila civilní vláda. Byly znárodněny cínové doly a indiánům bylo poprvé umožněno volit. Další vlna vojenských vlád začala v roce 1964 a skončila až v roce 1982, kdy se k moci opět dostali civilisté. Prezidentem se stal Sánchez de Lozada. V letech 1993–2001 probíhal intenzivní rozvoj ekonomiky a infrastruktury. Země se stala demokratickým státem. Stálým problémem však zůstává velký rozdíl mezi bohatým východem a chudým západem země. V roce 2007 vyhlásily východní departementy vedené největším a nejbohatším departementem Santa Cruz autonomii, aby měli lehčí kontrolu nad svým nerostným bohatstvím. Vláda vedená prezidentem Evo Moralesem ale tento akt neuznala a ani referendum v roce 2008 nevzala v potaz. Tato situace je příčinou trvajícího napětí v oblasti.

 

 

Průvodce Bolívií

Zájezdy do Bolívie

Základní informace o Bolíviii

Historie Bolívie

Kultura v Bolívii

Příroda v Bolívii

Kuchyně v Bolívii

Památky v Bolívii

Tipy na výlety v Bolívii

Ubytování v Bolívii

Kde, kam a jak v Bolívii

doprava krajina pomoc průmysl služby a nákupy statky stavby turistika a zábava ubytování a resorty voda vojenské vzdělání

Hledání

Kraje Bolívie

Beni Beni Cochabamba Cochabamba Chuquisaca Chuquisaca La Paz La Paz Oruro Oruro Pando Pando Potosí Potosí Santa Cruz Santa Cruz Tarija Tarija
 
iDovolená.com - vaše dovolená začíná zde