Příroda v Bolívii

Bolívie se chlubí rozmanitou a většinou téměř nespoutanou přírodou. Záleží na tom, v jaké oblasti se na svých cestách právě nacházíte.

Nejhustěji obydlenou oblastí země je Antiplano (vysoká planina). Tato rozlehlá planina se vyznačuje vegetací puna. Jedná se o zatravněnou plochu, Priroda v Boliviikterá se táhne od hranic s Peru severně od jezera Titicaca jižním směrem k hranicím s Argentinou a pokračuje dále do Peru, Chile a Argentiny.

Nadmořská výška se zde pohybuje od 3 500 metrů do 4 000 metrů, avšak zasněžené vrcholky Cordillera Real a mnoho vrcholů Cordillera Occidental majís vůj vrchol mnohem výš. Nejvyšší horou je vulkán Samaja (6 542 m) zdvihající se kousek od chilských hranic. Na Antiplanu také najdeme největší jezera. Nachází se tu známé jezero Titicaca, které je druhým největším jezerem Jižní Ameriky. Jižně od těchto jezer začíná být krajina mnohem sušší a také méně obydlená. Nacházejí se zde obrovské solné pánve s jezery Salar de Uyuni a Salar do Coipasa. Celou oblast Antiplana lemují hory. Na západní straně je to Cordillera Occidental (Západní Kordilery) s několika vyhaslými i činnými vulkány na jihu oblasti. Na severovýchodě Antiplana se tyčí vrcholky Cordillera Real (Královské Kordiliery) s majestátnými ledovci. Na jihu plošinu uzavírá Cordillera Oriental (Východní Kordiliery) a Cordillera Central (Centrální Kordiliery).

Na jihu a východě Antiplana se nacházejí četné kotliny a údolí. Mohou se pochlubit nejvlídnějším podnebím a úrodnou půdou. Patří sem oblast Cordillera Central, okrajina kopců, hlubokých údolí a úrodných zemědělských půd. Klima je tu podobné Středomořskému - prší tu v létě místo v zimě. Pěstují se tu olivy, ořechy, pšenice, kukuřice a hroznové víno. Nejdůležitější vinařskou oblastí je Tarija.

Na sever a východ od Cochabamba a La Pazu, kde Andy přecházejí v amazonské nížiny, najdeme oblast Yungas. Jedná se o oblast mezi suchými náhorními plošinami a vlhkými nížinami. Nad krajinou porostlou hustými deštnými lesy se zvedají strmé stěny Cordillera Real a Cordillera Quimsa Cruz, které zadržují mlhy přicházející z Antiplana, které se hromadí a jsou příčinou vydatných deštů. Roste zde bujná vegetace a pěstuje se tu káva, kakao, tabák, ovoce a zelenina, cukr a koka.

Na jihovýchodním okraji Bolívie u hranic s Paraguají a Argentinou se nachází téměř neproniknutelné křovinaté území zvané Chaco. Tato oblast je téměř liduprázdná a poskytuje skvělé útočiště rostlinstvu i živočišstvu. Žijí zde ojedinělé druhy, jako jsou jaguáři a pekary. Jediným větším obydleným sídlem je Villamontes, které je považováno za nejteplejší místo Bolívie. Teploty zde dosahují 40-ti stupňů a vše pokrývá vrstva červeného prachu.

Přibližně 60 % území Bolívie pokrývají nížiny. Jedná se o území na severu a východě země. Oblast je velmi teplá a řídce osídlená. Jediným místem, Priroda v Boliviikterý narušuje monotónnost zelené krajiny na severozápadě oblasti Beni a severně od Santa Cruz, jsou přírodní monolity a pásmo nízkých kopců.

Díky velkému množství různých geografických oblastí má Bolívie jednu z nejlepších podmínek k pozorování fauny ze zemí Jižní Ameriky. Díky pomalému rozvoji průmyslu si velká část Bolívie zachovala téměř nedotčený stav. Na Antiplanu můžete potkat obrovská stáda lam a alpak nebo vikuně, které jsou však vyskytují velmi vzácně. O ochranu těchto zvířat se starají některé parky. Např. v národním parku Lauca můžete spatřit vlky, lišky, jeleny, Jižní Antiplano se stalo domovem plameňáků, jihoamerických pštrosů a také pro viscachů – speciálního druhu králíka s dlouhýma ušima. Při troše štěstí můžete zahlédnout i velkolepé kondory.

V oblasti náhorního údolí se nevyskytuje velký počet divokých zvířat, protože je tu poměrně velká hustota zalidnění. Avšak v horských údolích můžete spatřit pumy. V jihozápadní oblasti země, kolem Chaca, žijí tapíři, jaguáři a pekary.

Nejvíce druhů zvířat najdete v oblasti Amazonie. Vyskytuje se tu nespočet druhů ještěrek, hadů, motýlů, hmyzu, papoušků, kolibříků, želv, krokodýlů a aligátorů. Ze zástupců savců můžeme jmenovat opice, medvědy, jaguáry, lenochody, různé druhy jelenů nebo kapybary.

 

 

Průvodce Bolívií

Zájezdy do Bolívie

Základní informace o Bolíviii

Historie Bolívie

Kultura v Bolívii

Příroda v Bolívii

Kuchyně v Bolívii

Památky v Bolívii

Tipy na výlety v Bolívii

Ubytování v Bolívii

Kde, kam a jak v Bolívii

doprava krajina pomoc průmysl služby a nákupy statky stavby turistika a zábava ubytování a resorty voda vojenské vzdělání

Hledání

Kraje Bolívie

Beni Beni Cochabamba Cochabamba Chuquisaca Chuquisaca La Paz La Paz Oruro Oruro Pando Pando Potosí Potosí Santa Cruz Santa Cruz Tarija Tarija
 
iDovolená.com - vaše dovolená začíná zde